TPC logo

MODERNE DANSK KIRKEARKITEKTUR
Ved lektor Benny Grey Schuster, Teologisk Pædagogisk Center Løgumkloster

Liste over øvrige, udenlandske kirker

I menupunktet "kirker bygget siden 1960" er samlet alle de danske, folkekirkelige, nybyggede kirker; men spredt rundt i diverse sammenhænge på hjemmesiden henvises der til og vises fotos af såvel danske som udenlandske kirker af enten ældre dato eller fra andre trossamfund (primært romersk katolske).

Herunder opføres en samlet oversigt over de udenlandske kirker. Vær opmærksom på, at ved at klikke på kirkernes navne i denne liste, føres man hen til den oprindelige sammenhæng, hvori kirkerne omtales. For at komme tilbage til denne liste kan man altså ikke benytte sig af den sædvanlige "ledetråd" ("brødkrummen") i toppen af siderne, men man må bruge sin browsers retur-knap.

500-tallet

   Hagia Sophia (ort.)   TUR - Istanbul  
1000-talletChora (ort.)TUR - Istanbul
1544

Torgau slotskapel (lut.)

Nicolaus Grohmann

DEU - Torgau
1855

Saint Eugène (kat.)

Louis-Auguste Boileau & Adrien-Louis Lusson

FRA - Paris
1902

Notre Dame du Travail (kat.)

Jules Astruc

FRA - Paris
1904

Saint Jean de Montmartre (kat.)

Anatole de Baudot

FRA - Paris
1907

Am Steinhof (kat.)

Otto Wagner

AUT - Wien
1923

Notre Dame de Le Raincy (kat.)

Auguste & Gustave Perret

FRA - Raincy
1926

Christkönig (kat.)

Dominikus Böhm

DEU - Bischofsheim
1927

Antonius (kat.)

Karl Moser

CHE - Basel
1930

Auferstehung (lut.)

Otto Bartning

DEU - Essen
1930

Fronleichnam (kat.)

Rudolf Schwarz

DEU - Aachen
1932

Sankt Engelbert (kat.)

Dominikus Böhm

DEU - Riehl
1933

Saint Saviour (ang.)

N.F.Cachemaille-Day, H.A.Welch & F.J.Lander

ENG - Stor-London
1934

Gustav Adolf (lut.)

Otto Bartning

TYS - Berlin
1946

Notre Dame de Toute Grace (kat.)

Maurice Novarina & Édouard Malot

FRA - Passy
1955

Notre Dame du Haut (kat.)

Le Corbusier

FRA - Ronchamp
1956

Saint Paul (ang.)

Robert Maguire & Keith Murray

ENG - Stor-London
1956

Sankt Anna (kat.)

Rudolf Schwarz

DEU - Düren
1958

Saint Chad (ang.)

Basil Spence

ENG - Coventry
1959

Sankt Judas Thaddäus (kat.)

Reinhard Hofbauer

DEU - Berlin
1960

La Tourette (kat.)

Le Corbusier

FRA - Éveux
1962

Saint Michael's (ang.)

Basil Spence

ENG - Coventry
1963

Maria Regina Martyrum (kat.)

Hans Schädel & Friedrich Ebert

DEU - Berlin
1963

Sainte Bernadette (kat.)

Claude Parent & Paul Virilio

FRA - Nevers
1966Granly (lut.)CAN - Surrey, B.C.
1966

Saint Pius (kat.)

Franz Fueg

CHE - Meggen
1966

Sankt Petri (lut.)

Sigurd Lewerentz

SVE - Klippan
1967

Christ the King (kat.)

Frederick Gibberd

ENG - Liverpool
1967

Versöhnung (lut.)

Helmut Striffler

DEU - Dachau
1968

Maria, Königin des Friedens (kat.)

Gottfried Böhm

DEU - Velbert-Neviges
1971

Saint Mary of the Assumption (kat.)

Pier Luigi Nervi,  Pietro Belluschi, m.fl.

USA - San Francisco, CA
1971

Saint Nicolas (kat.)

Walter Maria Förderer

CHE - Hérémence
1976

Tipple (lut.)

Gudrun Steenberg

SVE - Stockholm
1976

Zur heiligsten Dreifaltigkeit (kat.)

Fritz G. Mayr (Fritz Wotruba)

AUT - Wien
1980

Chrystal (ref./kat.)

Phillip Johnson

USA - Garden Grove, CA 
1990

Voie (lut.)

Arild Lauvland

NOR - Kristiansand
1993

Franz von Assisi (lut.)

Nils Roderjan

DEU - Hamborg
1993

Saint Paul (ang.)

Peter Inskipp og Peter Jenkins

ENG - Stor-London
1995

Résurrection (kat.)

Mario Botta

FRA - Évry
1996

Saint Barnabas (ang.)

HOK

ENG - Stor-London
1996

Saint Pierre du Lac (kat.)

Jean-André Dorel

FRA - Créteil
1996

San Giovanni Battista (kat.)

Mario Botta

CHE - Mogno
1998

Notre Dame de l'Arche d'Alliance (kat.)

Architecture Studio

FRA - Paris
1999

Eine Welt (lut.)

Architekturbüro Lothar Tabery

DEU - Schneverdingen
1999

Sankt Thomas von Aquin (kat.)

N. Radermacher, T. Höger & S. Hare

DEU - Berlin
2000

Christus, Hoffnung der Welt (kat.)

Heinz Tesar

AUT - Wien
2000

Sankt Marien (kat.)

F. Grundmann, M. Hein & B. Breuninger

DEU - Quickborn
2000

Versöhnung (lut.)

P. Sassenroth, R. Reitermann & M. Rauch

DEU - Berlin
2000

zu Wartenberg (lut.)

Arnold Ernst

DEU - Berlin
2001

Christus König (kat.)

 Günter Behnisch & Gerald Staib

DEU - Radebeul
2001

Notre Dame de Pentecôte (kat.)

Franck Hammoutène

FRA - Paris
2002

Our Lady of the Angels (kat.)

José Rafael Moneo

USA - Los Angeles
2002

Sankt Canisius (kat.)

Architekturbüro Büttner, Neumann, Braun

DEU - Berlin
2002

Stein (ref.)

Werner Schmidt

CHE - Cazis
2003

Dio Padre Misericordioso (kat.)

Richard Meier

ITA - Rom
2004

Maria Magdalena (kat. & lut.)

Architekturbüro Kister-Scheithauer-Gross

DEU - Freiburg
2004

Sankt Franziskus (kat.)

Ulrich Königs

DEU - Regensburg
2006

Saint Pierre (kat.)

Le Corbusier (Jose Oubrerie)

FRA - Firminy
2007

Bruder Klaus (kat.)

Peter Zumthor

DEU - Mechernich
2009

Lumen (ref.)

Theis & Khan

ENG - London
2010

Sagrada Familia (kat.)

Antoni Gaudí

ESP - Barcelona
2012Nuestro Señora de Luján (kat.)ARG - Tres Arroyos