TPC logo

MODERNE DANSK KIRKEARKITEKTUR
Ved lektor Benny Grey Schuster, Teologisk Pædagogisk Center Løgumkloster

Kunstnere repræsenteret ved 3 eller flere værker

Klik på navn: Underside med nærbilleder af kunstnerens værker

Klik på kirke: Underside med den kirke, hvori kunsten indgår (inkl. supplerende billeder af værket og eventuel øvrig kunst i rummet)

   Balle,
Grete
  
1963
Sct. Clemens
  
1970
Islev
  
1977
Nørre Uttrup
  
1984
Opstandelses
  

    

   Bau,
Inge-Lise
& Flemming
  
1971
Skt. Andreas
  
1976
Gellerup
  
1984
Skjoldhøj
  

   

   Brandes,
Peter
  
1961
Dyssegårds
  
1976
Nørremarks
  
1997
Vejleå
  

    

   Exner,
Bent
(& Helga)
  
1963
Sct. Clemens
  
1967
Hald Ege
  
1969
Nørrelands
  
1970
Vestervang
  

1972
Christians

1972
Margrethe

1973
Billund

1977
Nørre Uttrup

1978
Bistrup

1978
Mosede

1978
Sædden

1980
Ellebæk

1981
Boholte

1982
Hedegårds

1984
Opstandelses

1986
Gistrup

1990
Egedal

1994
Fonnesbæk

1994
Lyng

1994
Skæring

1994
Virklund

    

  Heide,
Erik
  
1962
Grejsdal
  
1969
Præstebro
   
1969
Skalborg
  
1971
Brændkjær
  

1974
Ellevang

1976
Ravnsbjerg

1983
Sthens

1985
Kvaglund

1989
Sejs-Svejbæk

1989
Skelgårds

1998
Islebjerg

2001
Maria Magdalene

      

   Heinsen,
Hein
  
1965
Dokkedal
  
1966
Vestervang
  
1972
Gug
  
1974
Jakobs
  

1978
Gammel Holte

1978
Johannes

  

   Hjelholt,
Berit
  
1960
Mørkhøj
  
1970
Østervang
  
1972
Margrethe
  
1980
Ellebæk
  

1986
Gistrup

  

   Jacobsen,
Robert
  
1968
Buddinge
  
1968
Pindstrup
  
1970
Islev
  
1992
Hjerting
  

   

   Jensen,
Edvard
  
1963
Ungdomsbyens
  
1969
Lindehøj
  
1982
Mejdal
  

   

   Jørgensen,
Mogens
  
1960
Fredens
  
1969
Nørrelands
  
1970
Vestervang
  
1978
Mosede
  

1978
Sankt Jørgens

2001
Maria Magdalene

   

   Lollesgaard,
Knud
  
1961
Munkebjerg
  
1963
Fredens
  
1963
Sankt Clemens
  

    

   Poulsen,
Tue
  
1968
Buddinge
  
1971
Værløse
  
1974
Vangede
  
1984
Helligånds

  

    

   Sørensen,
Arne Haugen
  
1966
Sorgenfri
  
1976
Gellerup
  
1990
Skelager
  
1990
Skelager
  

  

   Urup,
Jens
  
1961
Treenigheds
  
1966
Sorgenfri
  
1970
Margrethe