TPC logo

MODERNE DANSK KIRKEARKITEKTUR
Ved lektor Benny Grey Schuster, Teologisk Pædagogisk Center Løgumkloster

Kunstnere repræsenteret ved ét eller to værker

Klik på navn: Underside med nærbilleder af kunstnerens værker

Klik på kirke: Underside med den kirke, hvori kunsten indgår (inkl. supplerende billeder af værket og eventuel øvrig kunst i rummet)

Agger,
Knud
  


1971 Abildgård

             

Andersen,
Mogens

  
1989 Sejs-Svejbæk
  
Andersen,
Steen

1968 Søborgmagle
Berg,
Hans

1989 Lystrup
Bille-Holst,
Poul

1962 Præstevang
Bischoff,
Erik

1966 Rødbyhavn
Bruun,
Palle

1961 Hendriksholm
Bruun,
Per

1986 Lindeskov
Brøgger,
Stig

1972 Gug

1978 Johannes
Damgaard-Sørensen,
Henning

1973 Vest
Ditzel,
Nanna

1969 Lindehøj
Elle,
Bettina

1963 Fredens
Ejdrup Hansen, Elle-Mie
1966 Langenæs
Elmstedt,
Albert

1961 Bolbro
Engelhardt,
Maja Lisa

2001 Holsted
Engen,
Gitte

1970 Abildgård
Erud,
Elvin

1960 Hyltebjerg
Fomsgaard,
Jes

1961 Bolbro
Frederiksen,
Erik Ellegaard

1989 Sejs-Svejbæk
Fynbo,
Henriette

1968 Strandmarks
Gabrielsen,
Bent

1967 Brændkjær

1979 Simon Peters
Gregers,
Vibeke

1982 Solrød Strand

1995 Johannes
Gregersen,
Emil

1984 Skjoldhøj
Guttormsen,
Niels

1994 Fonnesbæk
Hansen,
Arne L.

1984 Mørdrup
Hansen,
Christian Høyer

1974 Hannerup
Hansen,
Gunnar

1967 Brejning
Hansgaard,
Mette

1969 Skovvejs
Havsteen-Mikkelsen,
Sven

1978 Gammel Holte

1998 Høje Kolstrup
Hegndal,
Valdemar Foersom

1983 Emmersbæk
Heilesen,
Karl

1978 Løvvangens
Helledie,
Niels

1970 Abildgård
Herrik,
Steffan

1970 Islev
Hofman,
Elisabeth

1983 Tingbjerg
Holzer,
Adi

1968 Søborgmagle

1977 Husum
Hornung,
Peter

1976 Hundige
Hvass,
Grethe

1973 Hans Egede
Høier,
Hans Christian

1967 Bistrup
Itten,
Johannes

1983 Tingbjerg
Jacobsen,
Else Marie

1972 Skovlunde
Jørgensen,
Inger Marie

1962 Præstevang
Kleivan,
Nina

1977 Bavnehøj
Kristensen,
Esben Hanefelt

1970 Vesterkær
Kørner,
John

2011 Østerhåb
Kaalund,
Bodil

1968 Strandmarks
Larsen,
Jørn

1991 Udlejre
Lindhardt,
Vibeke

1994 Virklund
Linnet,
Anton

1998 Gullestrup
Lisborg,
Jørgen

1961 Treenigheds
Madsen,
Eiler

1983 Hjallese
Milling,
Inge

1960 Egeris
Munch,
Tchai

1998 Islebjerg
Nannestad,
Martin

1963 Sankt Clemens
Nevers,
Jette

1983 Gjesing

1986 Dyrup
Nielsen,
Helge

1971 Kollund
Nielsen,
Jais

1960 Flintholm

1962 Stormarks
Nilsson,
Barbro & Robert

1963 Utterslev
Nørgaard,
Bjørn

1966 Sorgenfri

1972 Christians
Olsen,
Billy Sjur

1981 Boholte

1984 Brøndby Strand
Patursson,
Tróndur

1960 Mørkhøj

1994 Tornbjerg
Pedersen,
Stefan Viggo

1978 Sankts Jørgens
Petersen,
Maria Sparre

1960 Husumvold
Rasmussen,
Finn

1971 Brændkjær
Rehfeldt,
Per

1995 Johannes
Reintoft,
Ester Bové

1966 Langenæs
Røssing,
Ulrik

1974 Jakobs

1977 Avedøre
Sachse,
Bjarne Poul

1972 Margrethe
Salto,
Naja

1992 Klostermarks
Starcke,
Henrik

1967 Haralds

1972 Gug
Steffensen,
Hans Voigt

1994 Engholm
Steenberg,
Gudrun

1960 Fredens
Strand,
Karen

1982 Solrød Strand
Saabye,
Svend

1976 Vollsmose
Thomsen,
Hans Christian

1995 Hvinningdal
Trier,
Holmer

1961 Dyssegårds
Tronborg,
Sonny

1992 Houlkær
Varming,
Erik

1969 Grundtvigs
Warburg,
Lise

1975 Hedeager
Westfeldt,
Karin Nathorst

1966 Langenæs
Wienberg,
Hanne

1971 Stoholm
Winther,
Poul

1971 Stoholm
Yan
(Kai Nielsen)

1981 Søndermarks
Zakrisson,
Carl-H.K. m.fl.

2012 Helligtrekongers
Ølgaard,
Ragnhild

1967 Hald Ege
Østergaard,
Niels

2011 Thyborøn
Uidentificeret
1967 Brejning
Uidentificeret
1977 Bavnehøj
Uidentificeret
1980 Lind