TPC logo

MODERNE DANSK KIRKEARKITEKTUR
Ved lektor Benny Grey Schuster, Teologisk Pædagogisk Center Løgumkloster

Arkitekter med én kirke

Der skelnes ikke mellem arkitekter, der har ophavsretten, og dem som har været medarbejder på byggeriet i et andet firmas navn.

ANDERSEN, Niels1981 Boholte     BESIAKOV, Salli1981 Boholte

BLACH PETERSEN, Knud

1976 Gellerup

BLEGVAD, Jacob

1966 Strandby

BLYTMANN, Jørgen

1984 Brøndby Strand

CHRISTIANSEN, Christian N.

1961 Emdrup

CHRISTIANSEN, Per

1984 Mørdrup

CRAMER, Jørgen Roland

1978 Løvvangens

DALSGAARD, Peter

1994 Engholm

DAM, Niels Jørgen

1973 Hans Egede

DIRCKINCK-HOLMFELD, Kjeld

1973 Hans Egede

Dominia A/S

1968 Strandmarks

DRAIBY, Ejvind

1976 Hundige

DROST, Palle Rydahl

1977 Avedøre
ELGAARD, Peder2012 Helligtrekongers

FRANDSEN, Svend

1981 Søndermarks

FRIBORG, Svend

1983 Tingbjerg

Arkitektfirmaet Friis Andersen

1986 Lindeskov

GRAVERS, Arne

1966 Langenæs

GUNNLØGSSON, Halldor

1978 Gammel Holte

HANSEN, Hans Chr.

1970 Tagensbo

HARTMANN-PETERSEN, Gerda

1974 Jakobs

HARTMANN-PETERSEN, Jørgen

1974 Jakobs

HARTMANN-PETERSEN, Lars

1974 Jakobs

HAVSTEEN-MIKKELSEN, Alan

1992 Hjerting

HEGELUND, Svend

1966 Rødbyhavn

HOLST, Christian

1960 Hyltebjerg

HOLST, Erik

1960 Hyltebjerg

HOLST, Aage

1960 Hyltebjerg

HVASS, Tyge

1966 Sorgenfri

HVIDT, Peter

1988 Smidstrup Strand

HØGSBRO, Svend

1973 Vest

INDRIO, Anna Maria

1989 Nørrevangs

IRMING, Mogens

1962 Bellahøj

JENSEN, Jens-Erik

1966 Nygårds

JENSEN, Poul

1989 Nørrevangs

JENSEN, Poul Erik

1970 Vestervang

JESSEN, Erling

1978 Sankt Jørgens

KANNEWORF, Viggo

1991 Udlejre

KJÆR, Arne

1970 Vesterkær

KLOK, Henning

1970 Vestervang

KNUDSEN, Hans

1984 Helligånds

KNUDSEN, Lars Juel Thiis

1994 Engholm

KNUDSEN, Morten

1994 Skæring

KOCH, Mogens

1967 Brejning

LARSEN, Gorm

2002 Sund

LARSEN, Kaj Lyngfeldt

1983 Tingbjerg

LARSEN, Knud Erik

1963 Sankt Clemens

LAUTRUP, Bo

1994 Engholm

MEYER, Ole

1968 Buddinge

MIELBY, Ejnar B.

1973 Billund

MØLVIG, Thomas

1994 Lyng

NICLASEN, F.

1960 Fredens

NIELSEN, Georg

1969 Skovvejs

NIELSEN, Ib Valdemar

1994 Engholm

NIELSEN, Jørn

1978 Gammel Holte

NIELSEN, Ole

1969 Grundtvigs

NIELSEN, Orla Mølgaard

1988 Smidstrup Strand

NIELSEN, Tage

1962 Bellahøj

NIEPORT, Paul

1971 Sønderbro

ODGAARD, Ole

1972 Margrethe

PEDERSEN, Henning Noes

1971 Brændkjær

PEDERSEN, Åge

1961 Rousthøje

PETERSEN, Jens Malling

1962 Grejsdal

PETERSEN, Paul

1962 Stormarks

PORSBO, Aage

1962 Stormarks1972 Skovlunde

POULSEN, Poul Jørgen

2011 Thyborøn

RASMUSSEN, Erik Flagstad

1961 Treenigheds

RICHTER, Johan

1966 Langenæs

RUBY, Børge

1969 Skalborg

RØNNOW, Karsten

1971 Kollund

STOUGAARD, Steen

1994 Lyng

STÆRMOSE, Jørgen

1976 Vollsmose

SØRENSEN, Anders Åkjær

1994 Virklund

THOMSEN, Knud

1961 Treenigheds

THUESEN-MØLLER, Mads

1998 Høje Kolstrup

TRUELSEN, Niels Frithiof

1989 Sejs-Svejbæk

VILSBØLL, Jens

2011 Thyborøn

ZACHARIASSEN, Ib

1972 Christians

Årstiderne Arkitekter

1995 Hvinningdal